Naziv i mjesto škole: JU Gimnazija "Meša Selimović" Tuzla
Ime i prezime nastavnika, zvanje: Nijaz Salimović, prof. filozofije i sociologije
Nastavni predmet: Sociologija
Nastava: ◼️ redovna ◻️ izborna
Razred i odjeljenje: IV razred
Nastavna tema: Ekonomska sociologija / Struktura društva
Nastavna jedinica: Sektori u ekonomiji i podjela rada
Tip časa: Obrada novog gradiva
Datum izrade: 12.12.2025. Datum realizacije: __________
Lokacija časa: Učionica 18. Trajanje: ◻️ 45 minuta ◻️ 90 minuta
Za učenike:
Za nastavnika:
Korelacija sa drugim predmetima:
Prethodna nastavna jedinica: Političke stranke i izbori.
Naredna nastavna jedinica: Društvena stratifikacija i slojevitost društva.
Na kraju časa učenik/učenica će biti u stanju da:
Kognitivni ishodi (Razmišljanje i znanje): Šta učenik razumije, definiše, razlikuje, analizira, objašnjava, navodi, interpretira, kritikuje (činjenice, informacija, teorije, koncepte, ideje).
Psihomotorički ishodi (Rad i vještine): Šta učenik može učiniti, kao npr. da: konstruiše grafikon ili tabelu, izvodi eksperiment, prezentuje, crta, primjenjuje, demonstrira).
Afektivni ishodi (Osjećanja i stavovi): Šta osjeća i kakve stavove razvija? (npr. prepoznaje vrijednost, uvažava, razvija stav, pokazuje odgovornost, pomaže, prihvata, podržava, cijeni)
Učenik je ostvario ishode ako može:
Oblici rada: Frontalni rad, Individualni rad, Diskusija, Analiza slučaja
Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja, Metoda dijaloga, Metoda rada s tekstom, Metoda grafičkih radova
Nastavna sredstva: Tabla, kreda. Udžbenik.
Nastavna pomagala: Prikaz udjela sektora u BDP-u razvijenih zemalja.
Digitalni alati/resursi: Kratki video-klip o proizvodnji (primjer podjele rada, npr. u Fordovoj traci).
Aktivnost: Motivacija (3-4 minute)
Nastavnik: Postavlja pitanja: Odakle dolazi hrana, odjeća i internet usluga? Kako je nastao jedan mobilni telefon (koliko ljudi je uključeno)? Uvodi pojam specijalizacije i podjele rada. Pitanje: Zašto radimo različite stvari umjesto da svako radi sve?
Učenici: Izražavaju svoja prethodna znanja o zanimanjima i ekonomskim aktivnostima.
Aktivnost: Najava cilja – naučiti o sektorima ekonomije i značaju podjele rada za društvenu solidarnost.
Očekivani rezultat: Učenici shvataju da je društvo danas ekstremno specijalizovano i međuzavisno.
Kratak pregled faza:
FAZA 1: Sektori ekonomije
Metode: Usmeno izlaganje, grafički prikaz
Vrijeme: 15 minuta
FAZA 2: Podjela rada i solidarnost
Metode: Rad s tekstom, diskusija
Vrijeme: 15 minuta
FAZA 1: Sektori ekonomije - 15 minuta
Cilj: Usvojiti klasifikaciju sektora i prepoznati njihovu važnost u razvoju društva.
Aktivnosti nastavnika:
Aktivnosti učenika:
Materijali: Tabla (podjela sektora), Prikaz grafičkog dijagrama.
Formativno vrednovanje: Pitanje: U kojem sektoru radi većina stanovništva u BiH danas?
FAZA 2: Podjela rada i solidarnost - 15 minuta
Cilj: Razumjeti sociološko objašnjenje podjele rada i njen uticaj na društvenu koheziju.
Aktivnosti nastavnika:
Aktivnosti učenika:
Materijali: Tekstualni citat Smitha i Durkheima.
Formativno vrednovanje: Pitanje: U kojoj fazi društvenog razvoja (mehanicističkoj ili organskoj) bi bila veća kazna za kršenje zakona?
Ključna pitanja za učenike:
Aktivnost: Sistematizacija (3-4 minute)
Nastavnik: Sumira: Društvo je organizovano u ekonomske sektore, a razvoj podjele rada mijenja društvenu strukturu, prebacujući solidarnost s mehaničke na organsku, što rezultira velikom međuzavisnošću i ekonomskom efikasnošću.
Učenici: Postavljaju završna pitanja, pojašnjavaju nedoumice oko razlika u sektorima.
Aktivnost: Provjera ishoda (3-4 minute)
Nastavnik: Postavlja pitanja za provjeru kriterija uspjeha: Šta obuhvata tercijarni sektor? Koja je ključna razlika između mehanicističke i organske solidarnosti? U koji sektor spada turizam?
Učenici: Odgovaraju usmeno.
Aktivnost: Povratna informacija (1 minuta)
Nastavnik: Kratka pohvala i najava naredne teme (Društvena stratifikacija i slojevitost društva).
Učenici: Primaju povratnu informaciju.
Očekivani rezultat: Učenici su usvojili osnovne koncepte sektora ekonomije i podjele rada.
Nastavna jedinica: Sektori u ekonomiji i podjela rada
1. Primarni (Agrokultura, Rudarstvo)
2. Sekundarni (Industrija, Proizvodnja)
3. Tercijarni (Usluge: Zdravstvo, Trgovina)
4. Kvartarni (Istraživanje, Informacije)
A. Smith: Povećanje produktivnosti (Specijalizacija).
É. Durkheim: Društvena solidarnost.
Mehanicistička → Tradicionalno društvo.
Organska → Moderno društvo.
Razvijene zemlje: Preovladava Tercijarni/Kvartarni.
Zemlje u razvoju: Veliki udio Primarnog/Sekundarnog.
Nedostaci: Alijenacija, dosada (Marx).
Donji dio table - po potrebi: domaća zadaća:
Zadaća: Analiza sektora u BiH.
Formativno vrednovanje (tokom časa):
Metode i tehnike: Diskusija o prednostima i manama specijalizacije; kratka pisana klasifikacija 5 zanimanja u odgovarajući sektor.
Povratna informacija: Naglašavanje povezanosti Durkheimove teorije solidarnosti i ekonomske strukture.
Sumativno vrednovanje (nakon časa/teme):
Metode: Kontrolni rad ili pismena analiza Durkheimovih koncepata.
Kriteriji ocjenjivanja: Sposobnost objašnjavanja tranzicije solidarnosti (npr. 75% tačnih odgovora).
Zadatak: Analiza sektora u BiH.
Uputstvo: Istražite (online) koliki je otprilike udio Primarnog, Sekundarnog i Tercijarnog sektora u BDP-u Bosne i Hercegovine i uporedite to s udjelom u nekoj razvijenoj zemlji (npr. Njemačka ili Švicarska). Napišite kratak osvrt (100 riječi).
Rok i način predaje: Predaja pismeno, na početku narednog časa.
Vrednovanje: Bit će ocijenjen kao formativni zadatak (+/–).
Dodatna literatura: Istražiti pojam "postindustrijsko društvo" i kako je povezan s kvartarnim sektorom.
Online resursi: Pogledati kratki video o historiji Fordove proizvodne trake kao najekstremnijeg primjera podjele rada.
Praktične aktivnosti: Mapirati sve poslove koje članovi vaše porodice rade i klasificirati ih u odgovarajuće ekonomske sektore.
Napomene za naredni čas: Pripremiti se za temu Društvena stratifikacija i slojevitost društva.
Potpis nastavnika: _________________ Datum: _________